KARS KAĞIZMAN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sedanur´a Öğretmeninden Mektup

Sedanur´a Öğretmeninden Mektup

Sedanur’um,

İlk defa söylediklerimi dinlemeyeceksin, biliyorum. Oysa o yumuk yumuk, minicik ellerini çenene koyup gözlerini gözlerime dikip anlattıklarımı dinlemeni ne çok isterdim.

İnsanlık öldü kızım! İnsanlık seninle birlikte o taşların altında can verdi. Seninle birlikte tabuta konuldu. Seninle birlikte mezarlıkta gömüldü insanlık canım kızım!

Tüm hücrelerinle yaşamak isterken yaşamak için direnirken ölmek ne zordur kim bilir? Henüz süt dişlerin tamamlanmadan annenin minik ellerine yaktığı kına solmadan, koynunda bu kadar hayal ve hayat saklarken ölmek ne kadar zordur kim bilebilir?

Yavrum; ben sana sayıları, renkleri öğrettim. Ben sana şarkıları, meslekler öğrettim. Ben sana; iyi bir insan olmayı öğrettim. Ben sana ölmeyi öğretmemiştim ki çocuğum! Sen ölmeyi kim bilir hangi kirli ellerden öğrendin.

Canım kızım,

Bir gün hepimiz yanına-cennete- geleceğiz ve her ne istersen birlikte neşe içinde oynayacağız buna inan yavrum.

O vakit gelinceye kadar saklambaç oynamaya ne dersin? Sen cennette saklanadur, ben dünyada seni arayayım, zaman zaman bulamıyorum diye kıkırdama seslerini duyayım. Sonra yeniden saklan ben dünyadaki tüm çocukların gülümsemesini sana benzetip avunayım olur mu, sevgili kızım.

Sedanur’um canım yavrum,

Bu dünya senin güzel yüreğini taşıyamayacak kadar kötü. Bu dünya hiçbir çocuğun yaşayamayacağı kadar kirli. Bu dünya senin dokuz yaşındaki aklının alamayacağı bir dünya. Bu yüzden bir canavarın saldırısıyla koparıldın bu dünyadan, ailenden, hayallerinden. Öğretmenin her sözünü tutar bilirsin. Sana söz olsun yavrum. O cani bulunacak ve adaletin önünde hesap verecek.

Satırlarıma burada son veriyorum güzel kızım. Daha fazlasını yazmaya ne bileğimin gücü yeter ne yüreğimin sesi.

Gülerek kal canım kızım. Hoşça kal…

 

                                           Melek Akalın

“Çalıyorum kapınızı; teyze, amca bir imza ver

Çocuklar öldürülmesin şeker de yiyebilsinler.”

                                                   Nazım Hikmet

HÜKÜMET KONAĞI KAĞIZMAN/KARS - ( 0 474 ) 351 66 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.